Skip to main content
  • Aktualności
  • Sprzedajesz przedmioty na portalach aukcyjnych? Uważaj na fałszywe linki potwierdzenia zapłaty!

Sprzedajesz przedmioty na portalach aukcyjnych? Uważaj na fałszywe linki potwierdzenia zapłaty!

01-10-2021

Sprzedajesz przedmioty na portalach aukcyjnych? Uważaj na fałszywe linki potwierdzenia zapłaty!

Sprzedajesz coś właśnie przez portal aukcyjny lub platformę handlową? Uważaj, oszuści wysyłają linki z fałszywymi potwierdzeniami zakupu. Mogą, np. wyłudzić od Ciebie dane karty płatniczej oraz dane logowania do bankowości internetowej.

Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link z rzekomym potwierdzeniem – to na pewno jest oszustwo! Szczególnie, jeśli wiadomość z linkiem otrzymasz poza portalem, np. w komunikatorze.

W praktyce wygląda to tak, że wystawiasz coś na portalu, znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link, który Ci przesłał.

Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony portalu. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i zalogowanie się do bankowości internetowej. Wypełniasz formularz.

Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść

Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay albo, że autoryzujesz dodanie nowego urządzenia mobilnego.

Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej, wypłaca nią gotówkę w bankomacie lub robi przelewy korzystając z urządzenia mobilnego.

 

Czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

 

Poznaj              Zasady bezpiecznego korzystania z kart bankomatowych.

 

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

 

Jeśli padłeś ofiarą oszusta jak najszybciej zastrzeż swoją kartę bankomatową.

Centrala: 32 211 61 16,   Zastrzeżenie kart: +48 828 828 828